.

Říjen 2007

Jaroslav Heyrovský

29. října 2007 v 18:44 | Eazi |  !!!! REFERÁTY !!!
Jaroslav Heyrovský
20. 12. 1890 - 27. 3. 1967
Český fyzikální chemik Jaroslav Heyrovský se narodil 20. prosince 1890 jako páté dítě v rodině profesora římského práva na Karlově univerzitě. Jaroslav Heyrovský je první český laureát Nobelovy ceny (1959 za chemii). Akademik Heyrovský byl zakladatelem Polarografického ústavu ČSAV a spoluzakladatel časopisu Collection of Czechoslovak Chemical Communications (1929).
Jaroslav Heyrovský studoval na akademickém gymnáziu v Praze. V roce 1909 se zapsat na filozofickou fakultu Karlova univerzity. Od roku 1910 studoval na Univerzity College v Londýně. V roce 1913 získal hodnost bakaláře. Studia však přerušila I. světová válka. Heyrovský narukoval ke zdravotníkům. V roce 1918 Heyrovský obhájil na Karlově univerzitě svou disertační práci.

Polarografie

Následující roky se Heyrovský věnoval problematice rtuťové kapkové elektrody, která sloužila k měření povrchového napětí rtuti. V roce 1922 Heyrovský publikoval objev využití elektrolýzy se rtuťovou kapkovou elektrodou, metodu sloužící účelům chemické analýzy.
M. Shikata, J. Heyrovský
V roce 1924 sestrojil Jaroslav Heyrovský se svým žákem Japoncem M. Shikatou polarograf - přístroj pro automatický zaznam křivky závislosti proudu na napětí při elektrolýze roztoku vzorku. V počátcích se zdála metoda nevhodná pro praktické využití. K rozpracování polarografické metody přispěl Heyrovského další žák D. Ilkovič.
Polarograf z roku 1924
Jeden z prvních modelů polarografu (1924)
V roce 1924 vznikl návrh na konstrukci prvního automatického přístroje, který umožnil zkrácení postupu z řádů hodin na minuty. Návrh Jaroslava Heyrovského na polarograf realizovaly universitní mechanici Peták a Innemann.

Nobelova cena a další ocenění

37 let po vynálezu polarografie 10. prosince 1959 převzal Jaroslav Heyrovský z rukou švédského krále Gustava Adolfa VI. ve Stockholmu Nobelovu cenu za chemii za vynález a využití polarografie.
Heyrovský přebírá Nobelovu cenu
Jaroslav Heyrovský přebírá Nobelovu cenu (1959)
Jaroslav Heyrovský získal čestné doktoráty na mnoha univerzitách (mj. Drážďany, Marseille, Paříž, Varšava). Heyrovský byl také čestným členem vědeckých akademií (např. USA - Boston, Indie, Maďarsko, Polsko). Byl viceprezidentem Mezinárodní unie fyziků, prezidentem polarografické společnosti v Londýně, čestným členem Japonské polarografické společnosti, čestným členem chemických společností Československa, Rakouska, Polska, Anglie a Indie.
Jaroslav Heyrovský zemřel 27. března 1967 a je pohřben na Vyšehradě.

jak ráda tě vidím kapličko!☺☻

26. října 2007 v 20:11 | Eazi |  Napsala jsem
... nebo též na h**no!!!!
Ráno otevřu oči kouknu na budík: no super, teprve půl osmý... to si ještě schrupnu.Ne! jasně, že nééé! u nás to nejde! Taťka už se ozývá z kuchyně:,, stááávááát!"Osm hodin! Mám prázdniny, snažím se vymlouvat, ale nic nepomáhá !
Prý přijde nějaký pán, tak ať neděláme ostudu a nesedíme ještě za stolem!Na mašli☺!
Ale to není to nejhorší na dnešku!to je jen začátek, který by měl signalizovat: ,, tak tady pozor, radši nevystrkovat nos zpod peřiny ( která je navíc ještě tak krásně vyhřátá )!"
Obědváme dřív. Taťka je doma a vaří. Jak jinak: špagety ( ne že bych si stěžovala, špagety mi chutnají), ale má to i tu horší stránku: musí se najít i člověk co dojde a ty špagety koupí, protože jich je nedostatek.
Nakoupeno. Hotovo. Uvařeno. Ale kde je ta mamka! No vodu se nám nechce slejvat, aby zatím ty špagety neoschly nebo nevychladly. No tak je radši necháváme v tý vodě ( vždyť se nic tak strašného stát nemůže!). Ale chyba lávky! Už toho trochu litujeme, neboť se nám rozvařily! :-(
Až teď přichází to nejhorší:
13:30. Čekám před malým stupněm ZŠ. Tady máme sraz s kroužkem.jsme domluvený, že se půjde ven imitovat s hůlkami běh na lyžích. No ještě že jsou mi moje hůlky malý a nemusím je s sebou tahat přes město! Trenér mi nějaký půjčí.
Už nikdo nepřijde, tak vyrážíme za město. Dorážíme na místo, kam měl trenér namířeno. Koukám dopředu…Kopec. No už mi dochází co asi po nás bude chtít! Ne že by to byl kdo ví jak strmý, je ( podle mě) středně strmý, ale táááhlý. Než doběhneš nahoru, uběhneš tak no přibližně 500m. Správně uhodla jsem to dobře. Opravdu chce, abychom vyběhli nahoru a tam počkali na zbytek.
Vybíhám. Sotva jsem v půlce, už mi začíná čvachtat v botách. A to nemám žádný kdejaký botasky! Tak to jsem zvědavá, jak tady vydržím ještě dvě hodiny!Potom, když k nám na kopec taky vyhrabe nás vede k sobě na zahrádku, kde, jak máme slíbeno, si můžeme opéct vuřty.Nemám moc buřty ráda, tak jen sedím a piji čaj.
Nastává druhá fáze tréninku. Tentokrát má vyhlídnutý jiný kopec. Běžíme a já cítím jak ve mně ten čaj při každém pohybu žbluňká! A jak mi čvachtá v botách! Mám toho dost! Mám chuť se sebrat a skončit. Ale mám tady ještě dva spolutrpitele.Isabelu a Martina. Taky prý ten čaj pít neměli. No a já jsem na tom snad ještě líp, neboť jsem nezapíjela párek.☻
No nakonec to dopadlo tak, že při cestě zpět ( pokud jsem netoužila abych měla mokro i v kalhotách, jako že NE.)jsem si musela odskočit( slovo na wc se sem nehodí). No měla jsem štěstí i když vím že mnohé pobožné by to popuzovalo.☺ Zkrátka skončila jsem za kapličkou.
No a pak už díky bohu trénink končil. Snad nikdy jsem tak rychle nešla domů, netěšila se až si konečně zuji ty boty, až si sednu, až …


kaktus ♂ v pousti

26. října 2007 v 17:51 | Eazi |  vtípky
mno tak tohle je mazec...
ups! ☻


diplomek od catie

24. října 2007 v 19:04 | Eazi |  moje diplomky ♥☺☻
no nevim sice uplně presně jestli je to diplomek pro me nebo jinou Zuzku, ale stejně si ho sem dám!☺

jak se spřátelit?

24. října 2007 v 16:47 | Eazi |  Ostatní články :)
Ahoj lidi,
jestli chcete spřátelit, tak mi písněte do komentáře.
Nemám moc požadavků.
1. Obíhám když mám čas, takže tak průměrně 2x týdně. V době klidu i častěji. To samé bych chtěla po vás. Nebuzeruju a nekontroluju, ale všímám si dlouhodobé neaktivity.
2. Pokud vidím, že ani na vašem blogu se nic neděje, akceptuji a čekám, až budete mít čas.
3. Když nemám čas (v době zkouškového), tak nebuzerujte, oběhnu až mi přestane hořet koudel u zadku.
4. Komentáře pište k tématu. Komentáře typu ,,byla jsem zde." nebo ,,obíhám" neberu.
5. Reklamu mažu.